Couchwiki, which is run by the same people who brought you trustroots, has become a part of the trustroots project!

NIEZALEZNE KOBIETY - WSKAZOWKI I PORADY

[[Wiki.trustroots.org]] is an independent wiki with information for people who are actively exchanging hospitality.
Jump to: navigation, search

Podróżowanie oraz goszczenie Couchsurferow przez samotne kobiety nie musi od razu wiązac sią z problemami. Jakkolwiek, zawsze dobrze jest być śwaidomym potencjalnego niebezpieczenstwa oraz przygotowanym na wypadek pojawienia się ewentualnego problemu, a także wiedzieć jak im zapobiec.

Oto kilka wskazówek dla kobiet podróżujących/goszczących samotnie. Oczywiście mogą one przydać się także mężczyzną.


Przeczytajcie też ogólne wskazówki. Dotyczą one również i Was.

Języki

Samotne goszczenie

 • Nie akceptuj próśb o nocleg składanych przez telefon, wysyłanych smsem albo na twoją prywatną skrzynkę mailową. Zawsze musisz mieć możliwość sprawdzenia CS profilu twojego przyszłego gościa aby dowiedzieć się czy miał on/ona jakieś negatywne referencje lub też czy jest całkiem nowym użytkownikiem.
 • Sugerujemy aby akceptować tylko te profile, które mają już kilka pozytywnych referencji od kobiet, które twój gość przyjmował lub przez które był goszczony. Sugerujemy aby nie akceptować profili mężczyzn, którzy nie mają żadnych referencji lub którzy nie gościli ani też nie byli goszczeni przez żadna kobietę.
 • Jeżeli gościsz mężczyzne, bądź śwaidoma, że mężczyzni nie pojmują higieny w taki sam sposób jak kobiety. Bądź dla nich tolerancyjna, a jeżeli musisz ustalić jakieś reguły w mieszkaniu, nie wahaj sie z góry o tym powiedzieć.
 • Bądź ostrożna kiedy otrzymujesz couchrequest od mężczyzny. Ważne jest aby sprawdzić czy woli on gościć tylko kobiety, czy też wszystkich bez względu na płeć - sprawdź Couch info: Preferred gender 'Female', czy też 'Any'. To może być podejrzana sprawa.
 • Sugerujemy aby nie podawać na profilu swojego prawdziwego nazwiska, ponieważ łatwo będzie cię znaleźć na przykład w książce telefonicznej. W swoim profilu masz możliwość użycia pseudonimu. Aby go ustawić idź do: "Edit Profile", potem zakładka "Privacy", zmień na "Hide my name, use my User Name to identify me".


Samotne surfowanie

 • Umiejętnie wybieraj swojego gospodarza. Surfuj tylko u tych, którzy maja dobre referencje. Przeczytaj WSZYSTKIE referencje na stronie, nawet jesli jest ich bardzo dużo! - co mówia o nich ich przyjaciele oraz referencje. Rozważ napisanie maila do jego poprzednich Csurferow. Czy ich doświadczenie było pozytywne, czy też może negatywne? Czy znają twojego przyszłego gospodarza osobiście, czy też jest to internetowa znajomość (czat)? Czy profil tego surfera jest należycie wypełniony. Poczytaj też o osobach, które dały im vouche. Jeżeli w mieście, w którym zamierzasz się zatrzymać nie ma żadnego couchsurfera z którym czułabys się bezpiecznie, pomyśl raczej o hostelu. Bądź szczególnie ostrożna wybierąjac samotnego mężczyznę jako swojego gospodarza. Często CouchSurferzy są przyjaźni i pełni szacunku, jakkolwiek powinnaś zrobić małe rozeznanie. Czy na jego liście przyjaciół jest wiele kobiet? Czy ma vouche? Czy jest to zweryfikowany użytkownik? Czy gościł inne samotne kobiety? Czy zostawiły one pozytywne referencje?
 • Swoj adres email, mns/aim/gg podawaj tylko temu, komu ufasz i z kim chcesz się komunikować bezpośrednio. Udostępniając go na stronie, pamiętaj, że zależnie od ustawień twojego profilu, osoby z poza Couchsurfingu mają do niego dostep.
 • Surfujac miej zawsze plan B. Sprawdź adres i telefon pobliskich hosteli. Zapisz numer lokalnego Taxi. Czasami jakis nagły wypadek nie pozwoli twojemu gospodarzowi cię przyjąć, albo okaże się, że nie możesz dłużej zostać. Jeżeli to konieczne, zrób rezerwację w hostelu. Zawsze przecież możesz ją odwołać.
 • Nie bój sie opuściś hosta. Jeżeli czujesz się niekomfortowo - wyjdź! Zaufaj swojemu instynktowi - nie bój się obrazić hosta. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zaglądnij do specjalnych wskazówek: sekcja 'what if', aby dowiedzieć się więcej o tym, co robić w trudnych sytuacjach. Jeżeli spotkały cię jakieś nieprzyjemności, bardzo ważne jest aby zostawić jasną i rzeczową referencję.


Samotne podróżowanie

W wielu krajach rozwijających się (a także i tych rozwiniętych), relacje między kobietą a mężczyzna diametralnie się różnią. W niektórych miejscach kobiety mogą mieć inne prawa niż mężczyźni, a samotnie podróżująca kobieta może być dla mieszkańców czymś niespotykanym. Może ona być postrzegana jako „łatwa zdobycz”. CouchSurfing chce pomóc pokonywać bariery i stawiać wszystkich na równi. Jakkolwiek bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze, dla wszystkich. Ważne jest aby wszyscy, mężczyźni czy tez kobiety, szanowali lokalne zwyczaje bez czerpania z nich jakichkolwiek korzyści. Naucz się czuć swobodnie i dobrze się bawić. Jeżeli czujesz się niekomfortowo, zdobądź się na odwagę i zrób co trzeba aby tą sytuację zmienić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek które pomogą ci uniknąć złych sytuacji.

 • Nie koniecznie ogłaszaj wszystkim, ze podróżujesz samotnie. Samotne podróżowanie jest doświadczeniem, z którego kobiety mogą być dumne, ale czasami trzeba zachować ostrożność. Zawiadom swoją rodzinę lub przyjaciół gdzie będziesz i czy jesteś bezpieczna. Zachowaj ostrożność opowiadając napotkanym ludziom, że podróżujesz sama. Jeżeli nie jesteś pewna ich intencji, powiedz, że jedziesz spotkać się z rodziną lub bliskim przyjacielem, lub że umówiłaś się z nimi wieczorem. Rozmawiaj o ludziach, których spotkałaś podczas swojej podróży oraz o wspaniałych CouchSurferach, u których się zatrzymywałaś i z którymi nadal codziennie wymieniasz maile.
 • Miej pewny krok, nawet jeśli nie wiesz gdzie właśnie się znajdujesz. Jeżeli się zgubiłaś, znajdź jakąś kawiarnię, restaurację lub inne bezpieczne miejsce gdzie możesz usiąść i zastanowić się nad tym gdzie jesteś. Nie rozkładaj mapy na środku ulicy. Ktoś, kto mógłby chcieć cię wykorzystać w jakikolwiek sposób, może spostrzec twoje zagubienie i brak pewności.
 • Znajdź towarzyszy podroży. Pary, grupy podróżujących ludzi, lub inne kobiety mogą okazać się niezwykle pomocni jeśli znajdziesz się w kłopotach. Nie bój się poprosić kogoś o pomoc jeśli czujesz że twoje bezpieczeństwo jest zagrożone.
 • Ubieraj się stosownie to miejsca, w którym się znajdujesz. Bądź świadomą różnic i szanuj ludzi, w których kraju przebywasz. Jeżeli zgodnie z tradycją kobiety noszą tam długie spódnice, nie pokazuj się w koszulce na ramiączkach i szortach. Dowiedz się wcześniej czegoś o tradycji i zwyczajach i zaadaptuj się do nich jak najlepiej możesz. Będziesz miała mniejsze szanse na przyciągnięcie niechcianej uwagi. Szanując lokalną kulturę, nawet jeśli jest inna niż twoja, prawdopodobnie doświadczysz szacunku od miejscowych. Pamiętaj, jesteś na ich terytorium, dlatego mądrze jest spróbować się zaadoptować do panujących w nim norm, jakiekolwiek by nie były, niż narzucać im swoje własne. W przeciwnym wypadku będziesz się wyróżniać.
 • Używaj rozumu. Jeżeli nie zrobiłabyś czegoś u siebie w domu, nie rób tego w obcym kraju. Nie zostawiłabyś otwartych drzwi na noc, ani nie chodziła ciemnymi ulicami, dlaczego więc miałabyś ryzykować podczas podróży?
 • Jedna myśl: małżeństwo nie jest takie złe. Noś rzucający się w oczy pierścionek lub obrączkę na serdecznym palcu (w krajach zachodnich u lewej reki).
 • Uważaj na swoje rzeczy. Nie afiszuj się z dużą ilością pieniędzy ani biżuterią. Portfel i kosztowności noś w sekretnym miejscu, tak aby nie było łatwo ci ich wyrwać.
 • Stój koło większych grup osób. Trzymaj się głównych ulic. Unikaj pustych alei i bocznych uliczek.
 • Obejrzyj mapę zanim wysiądziesz z autobusu. Którędy prowadzi droga z dworca do hostelu? Znaj nazwy głównych ulic. Gdzie znajdują się posterunki policji? Jeżeli musisz sprawdzić drogę, idź do jakiegoś publicznego miejsca, gdzie nikt nie spostrzeże jak ostentacyjnie oglądasz mapę (na przykład biblioteka, kawiarnia, restauracja). Nie przyciągaj do siebie uwagi!!
 • Idź na kurs samoobrony. Taki kurs nie kosztuje dużo, a nauczy cię rzeczy o których długo będziesz pamiętać. Wiele uniwersytetów oferuje je za darmo lub tez ze zniżką. (jeżeli przechodziłaś taki kurs dawno temu, zapisz się na nowy. Dobrze jest czasem przypomnieć sobie czego już kiedyś się nauczyłaś!)
 • Pomyśl o kupieniu metalowego gwizdka. Nie polecamy noszenia żadnej broni. Może ona obrócić się przeciwko tobie.
 • Zawstydź swojego dręczyciela. Jeżeli ktoś wciąż cię zaczepia lub wydaje się być potencjalnym zagrożeniem, przyciągnij uwagę. Mów głośno. Krzycz. Śmiej się hałaśliwie, zrób coś aby zwrócić ogólną uwagę ludzi na niewłaściwe zachowanie tej osoby.
 • Wyjdź! Nie bój się odejść jeżeli spotka cię jakaś nieprzyjemna sytuacja. Zaprzestań podróżowania z towarzyszem, który negatywnie wpływa na twoją podróż. Jeżeli coś cie denerwuje, pamiętaj, nie mieszkasz tam, zawsze możesz wyjść i już nigdy nie będziesz musiała mieć z tym do czynienia. Wydostań się stamtąd!
 • Zaufaj swojemu instynktowi. Weź pod uwagę to, gdzie jesteś i kto znajduje się wokół ciebie. Nie zostawaj sam na sam z nieznajomym. Posłuchaj swojego wewnętrznego głosu. Nie możesz tak po prostu wszystkim ufać!
 • Zaopatrz się w roaming lub tez odblokuj swój telefon, abyś mogła użyć lokalnej karty sim. Zapisz alarmowe numery, również hosta i ubezpieczyciela. Numery miejscowego szpitala, policji, hosteli znajdziesz w przewodnikach Lonely Planet oraz stronach CS Wiki.
 • Kilka praktycznych wskazówek dla autostopowiczek:

1) kiedy samochód się zatrzymuje, zwróć uwagę na tablice rejestracyjne. Możesz na przykład udać, że chcesz schować swoje rzeczy w bagażniku. To może ci się przydać. Możesz wysłać numer rejestracyjny smsem do przyjaciela, jeśli nie czujesz się bezpiecznie ze swoim szoferem.
2) zanim wsiądziesz do samochodu, zapytaj kierowcę dokąd jedzie. To pozwoli ci zidentyfikować i trochę bliżej określić jego intencje. Po otrzymaniu odpowiedzi, jeżeli nie czujesz się pewnie, wystarczy powiedzieć, że jedziesz w innym kierunku i podziękować.


Kieruj się tymi sugestiami, ale nie popadaj w paranoję. w Europie jest wiele dziewcząt, które w roku 2006 jeździły same autostopem bez żadnych problemów, mimo to, nie musi to być dobry pomysł we wszystkich krajach. Najgorsza porą na łapanie autostopu jest piątek i sobota wieczór – kiedy kierowca zaczyna ciężko oddychać, najwyższy czas wysiadać! Najlepszymi pojazdami są lokalne samochody dostawcze. Nie zatrzymują się zbyt często, nie mogą jechać zbyt daleko i możesz z nich podziwiać miejscowe widoki.

Dzięki swoim CouchSurfingowym doświadczeniom poznasz wielu dobrych ludzi - wszędzie. Ważne jest aby pamiętać, że CouchSurfing daje możliwość i narzędzia, które pomogą ci zdecydować kogo chcesz spotkać. Używaj ich proszę, jak też rozsądku oraz swojego instynktu!!

Przydatne grupy

Ogólne

Narodowość

Wiek

Miejsce

środki transportu

Seksualność

Zainteresowania

Polityka